Freestyle

Toto je záhlaví Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.

Freestyle Motocross-Historie

FMX, neboli Freestyle Motocross je atraktivní a zároveň nejmladší motokrosovou disciplínou, jejíž historie se začala psát teprve nedávno. První pokusy o předvádění jedinečných a napínavých skoků (v FMX hantýrce nazývané triky) na motokrosových motorkách můžeme zaznamenat v polovině 80.let během superkrossových závodů a kde jinde než v Americe.

Devadesátá léta znamenají tvorbu a pojmenovávání jednotlivých triků. Počátky novodobých dějin FMX píší jezdci SoCals Mike Metzger, superkrossař Jeremy McGrath a Mad Mike Jones.
První oficiální freestylové závody se konaly v Castaic Lake (Kalifornie) v roce 1996. Jednotlivé jízdy mají přesně vymezený čas, rozhodčí pak hodnotí náročnost, originálnost, čistotu provedení a především zábavnost celého programu. O dva roky později vzniká Mezinárodní freestyle motokrosová asociace (IFMA) a v dalším roce se FMX stává ozdobou letních Xtreme Games, které se konaly v San Francisku. Souběžně probíhají i mistrovství Ameriky, Evropy a světa. V Americe jde opravdu o velkolepou show, kde počty diváků na volných plochách a v halách přesahují padesátitisícové návštěvy. Podle toho jsou také ohodnocováni i jezdci - vítěz amerického šampionátu bere odměnu vy výši 50 tisíc dolarů. Evropa však za "velkou louží" nijak nezaostává - prvním mistrem světa (1999) se stává tehdy devatenáctiletý Španěl Edgar Torronteras, který byl i ozdobou a vítězem klání v Brněnské hale Rondo (2000). Výčet jezdců bychom měli rozšířit i o dva mladé Francouze Manu Troux a Jeremy Lamblina, kteří patří také ke světové špičce a dokázali mimo jiné mnohokrát pobavit vyprodanou pařížskou halu Bercy. Mezi další jezdce patří i Maďar Kornel Neméth. U nás se FMX zabývá třináctinásobný mistr ČR v motokrosu a superkrossu Petr Kuchař, který se freestylu začal věnovat teprve loni na jaře, přesto se mezi světovou špičkou neztrácí.,

Pozdní 80. léta:

Motokrosový fanoušek Gary Bailey natáčí video "Pros At Practice and Play", které uvádí Davida Baileyho, Damona Broadshawa, Mickeyho Dymonda předvádějících obrovské skoky a zejména Sick Mickyho (Dymond) s jeho skoky nad skalními útesy.

1985-87:

Superkrosař Guy Cooper provádí trik, kdy za letu motorku položí do vodorovné polohy a kontroluje jí pouze jednou rukou. Tento trik je jedním z nejpůsobivějších a dnes se mu říká "whip".

1987-88:

Gordon Ward na Australském motokrosovém mistrovství o přestávkách baví diváky skákáním. Ward provede skok tak, že dostane nohy nad přední kolo a rukama se drží řídítek. Tento trik je později pojmenován "heel-clicker".

1990:

Mad Mike Jones baví diváky skákáním o přestávkách závodů Mike Kidds National Arenacross Series ve Spojených státech a na Evropském Supercrossu. Několikrát si při předvádění triků způsobí bezvědomí.

1990-91:

Mike Metzger přebírá triky od BMX jezdců a začíná s kousky jako "can can" a "nac nac". Je sporné, jestli "nac nac" předvedl první na motocyklu právě Metzger nebo supercrossová legenda Jeremy McGarth.

1993-94:

Začínají práce na videu "Crusty Demons of Dirt" uvádějící Metzgera, legendárního Seth Enslowa a skupinu zablácených jezdců. Toto video se stává okamžitě kultovní klasikou a přiznává se mu začátek freestyle motocrossového hnutí, jak ho známe dnes.

1995:

Mad Mike Jones předvádí první "no hander lander" během jump show na Arenacrossu v USA. Na druhé straně velké louže předvádí Jeremy McGrath poprvé "superman air" pro fanoušky Evropského Supercrossu ve francouzském Bercy.

1996:

Shane Tritler organizuje freestyle závody v Castaic Lake v Kalifornii. První speciální trať na FMX, jízdy a triky jsou obodovány rozhodčími.

1998:

Four Leaf Entertainment organizuje FMX závody v Las Vegas na Sam Boyd Stadionu, vše okořeněno živou hudbou a bohatým rozpočtem.

1998:

Mezinárodní Freestyle Motocrossová Asociace (IFMA) je založena jako hlavní právoplatná společnost FMX-u.

1999:

Založena Vans Triple Crown of Freestyle Motocross.

2000:

V září je FMX poprvé představen v ČR. Závodů se účastní světová špička jezdců FMX (Mike Jones, Tommy Clover, Edgar Torronteras) a první Čech, Petr Kuchař.

2001:

Byla založená Česká asociace freestyle motocrossu.

2001:

Letošní X-Games, které se konaly v srpnu ve Philadelphii, vyhrál Travis Pastrana.

2001:

FMX poprvé v Praze (Paegas Arena)

 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.